Toxoplazmoza, czyli wyrzuć tego kota!

Tak, przewrotny tytuł, ale niestety naprawdę wciąż wiele kobiet w ciąży słyszy, że aby uniknąć toxoplazmozy trzeba koniecznie pozbyć się kota z domu.

Dziś opowiem jak to w końcu z tą toxoplazmozą jest i czy faktycznie wszystkiemu winny jest ten nieszczęsny kot.

Toxoplazmoza to choroba, która wywoływana jest przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Toxoplasma występuje w różnych postaciach rozwojowych w przewodzie pokarmowym kotów i w tkankach niemal wszystkich ssaków, w tym człowieka oraz niektórych ptaków.

Taki zarażony kot wydala z kałem oocysty  nawet 3 tygodnie  Po kilku dniach  od wydalenia stają się one inwazyjne, czyli zdolne do zarażenia. Inwazyjne są przez ok rok.  U pozostałych żywicieli, dochodzi do powstania  cyst,  które  lokalizują się w różnych tkankach, przede wszystkim  w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym i mózgu.

Jak zatem można się zarazić toxoplazmozą-  drogą pokarmową poprzez:

  1. zjedzenie  mięsa surowego, niedopieczonego, niedogotowanego
  2. spożycie nieumytych owoców lub warzyw zanieczyszczonych cystami Toxpolasma gondii
  3. przypadkowe zjedzenie  oocyst np. po kontakcie z zanieczyszczoną ziemią, żwirkiem  z kociej kuwety lub cyst np. po kontakcie z surowym mięsem

Dwie pierwsze drogi zdecydowanie należą do najczęstszych.

Do zarażenia płodu dochodzi bardzo rzadko, możliwe jest to tylko w przypadku zarażenia kobiety w ciąży i po przejściu pierwotniaka przez łożysko do płodu.

Jak to zatem jest. Przede wszystkim, aby uniknąć zarażenia należy przestrzegać bardzo dokładnie zasad higieny. Bardzo dokładnie myć warzywa i owoce. Jeżeli chodzi o mięso najlepiej byłoby korzystać z osobnej szklanej deski i przygotowywać mięso w rękawiczkach.

No dobrze, ale co z tym kotem.

Po pierwsze i najważniejsze będąc w ciąży nie trzeba pozbywać się kota z domu.  Jeżeli jest taka możliwość to zdecydowanie warto unikać sprzątania kociej kuwety, ale jeżeli trzeba to sprzątać ją w rękawiczkach i nie pozostawiać nie sprzątniętego kału na długi okres czasu. Pamiętajmy, że oocysty w kale stają się inwazyjne dopiero po kilku dniach, ale dla bezpieczeństwa kał nie powinien pozostawać w kuwecie dłużej niż 24 godz.

Sam kontakt z kotem, zabawa z nim, głaskanie czy trzymanie na kolanach nie stanowi zagrożenie i nie jest źródłem zakażenia toxoplazmozą.

Dlatego, pamiętajmy, aby w ciąży badać poziom przeciwciał przeciwko toxoplasmie, przestrzegać zasad higieny i nadal kochać naszego kota 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.